- Publisering av standpunktkarakterer for vg3: fredag 5. juni kl. 0001 (natt til fredag) i InSchool.
- o Hurtigklagefrist (kun for vg3): tirsdag 9. juni kl. 1000 (for behandling før sommerferien)
- o Ordinær klagefrist for vg3: mandag 15. juni kl. 1000 (behandles til høsten)
- Publisering av standpunkt- og halvårskarakterer for vg2: mandag 15. juni kl. 0001 (natt til mandag) i InSchool.
- o Klagefrist standpunktkarakterer: torsdag 25. juni kl. 10
- Publisering av standpunkt- og halvårskarakterer for vg1/FK og FOV: onsdag 17. juni kl. 0001 (natt til mandag) i InSchool.
- o Klagefrist standpunktkarakterer: mandag 29. juni kl. 10
- Faglærere vil i de fleste tilfeller ha gitt eleven beskjed om hva de får i standpunkt eller halvårvurdering før disse klagefristene, men klagefristene løper fra nevnte datoer. Fristen gjelder også selv om man ikke har gått inn i InSchool og sjekket karakterene – da man har mulighet til dette fra publiseringstidspunktet.
- Det er kun mulig på å klage på standpunktkarakterer (ikke halvårsvurdering i ikke-avsluttende fag).
- Eventuelle klager må være skriftlige og undertegnet av eleven som klager. De leveres på skolens kontor. Vi har skjema som fylles ut.
- Dersom man klager på standpunkt, vil skolen og deretter klagebehandler ved statsforvalteren vurdere om klagen er satt på rett måte, og om karakteren ev. skal oppheves. Merk at vurderingsgrunnlaget ikke blir sett på på nytt (det har ikke klagebehandler ved statsforvalteren tilgang til). Dersom klagen avviser, blir karakteren stående. Dersom statsforvalteren opphever karakteren, gjøres ny vurdering på skolen. Det vil si at rektor og faglærer ser på vurderingsgrunnlaget en gang til, og ser om den opprinnelige karakteren skal bli stående, eller om den skal endres. Den kan bli stående, settes opp eller settes ned når statsforvalteren opphever en standpunktkarakter. Se også informasjon fra statsforvalteren her: https://www.statsforvalteren.no/nb/ostfold-buskerud-oslo-og-akershus/barnehage-og-opplaring/grunnskole-og-videregaende-opplaring/klage-pa-standpunkt/informasjon-til-elev-og-foresatte-om-klage-pa-fastsettelse-av-standpunktkarakter/ (ekstern lenke)
- Karakterer på skriftlig eksamen publiseres i InSchool fredag 19. juni kl. 10 for de fleste fag (noen få fag kommer lørdag 20. juni kl. 10)
- o Hurtigklagefrist skriftlig eksamen er mandag 20. juni kl. 10
- o Ordinær klagefrist skriftlig eksamen er mandag 29. juni kl. 10 (behandles til høsten)
- Klager på eksamen gjøres via skjema på skolens kontor, og må være signerte.
- Ved muntlig eksamen kan man kun klage på formelle feil ved gjennomføringen, ikke karaktersettingen. Dette bør skje så raskt som mulig etter eksamen. Kontakt eksamensansvarlig dersom det er aktuelt. Skriftlig klage må legges frem med begrunnelse.
- Vi anbefaler at de som vurderer å klage på skriftlig eksamen forhører seg med en faglærer om det er noe grunnlag for å klage, da det er en viss risiko for å bli satt ned i klagesensuren. Klagesensorene vurderer om karakteren som er satt er urimelig, det gjelder «begge veier».
- Det deles ikke ut karakterutskrifter til vg1 og vg2. Elever, og foresatte til elever under 18 år, kan finne karakterene i InSchool. Ved behov for fysisk utskrift, ta kontakt med skolens kontor.
- Vg3 kan hente vitnemål (eller ev. kompetansebevis) på skolens kontor fra og med tirsdag 23. juni (på avslutningen 17.06. deles testvitnemål ut i påvente av skriftlig sensur).
- Vitnemål (ikke kompetansebevis) lastes opp i Nasjonal vitnemålsdatabase (Samordna opptak) når de er ferdig skrevet ut på skolen. Eleven har selv ansvar for å sjekke at det er der, dersom man har søkt studier i Samordna opptak (frist 1. juli).
Med vennlig hilsen
Nils-Helge Rud
studieleder
